Elazığ Havalimanı

Elazığ havalimanı oto kiralamaŞehir merkezine 12 km uzaklıkta olan Elazığ Havalimanı Elazığ – Diyarbakır karayolu üzerindedir. Havalimanı inşaatına ilk 1938 yılında başlanmış ve 1940 yılında askeri amaçlı kullanıma açılmıştır. Sivil kullanıma 1960 yılında açılan Elazığ Havalimanının özel aydınlatma sistemi ise 1996 yılında yapılarak gece uçuşları için de hizmet vermeye başlamıştır.


Elazığ Havalimanına ulaştıktan sonra Türkiye’nin hemen her ilinde hizmet veren Carfleet Rent A Car ofisinden uygun fiyatlı Elazığ Havalimanı araç kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle Elazığ seyahatinizi gerçekleştirirken kentin neredeyse tüm ilçelerine dağılmış olan bütün tarihi ve doğal güzelliklerini görebilir ve rahatça seyahat edebilirsiniz.

Elazığ’da Görülmesi Gereken Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ve gelişmiş şehirlerinden birisi olan Elazığ, tarihsel olarak M.Ö. 3000’lere dayanan geçmişi ile birçok tarihi eser ve alana sahiptir. Bunların yanı sıra Hazarbaba Kayak Merkezi ile de her kış kayak severleri ağırlamaktadır. Elazığ araç kiralama ile rahatlıkla gezebileceğiniz ve Elazığ’da görmeniz gereken bazı yerlerden bahsetmek gerekirse;

  •  Meryem Ana Kilisesi: Harput Kalesinin doğusunda yer alan kilise kalenin kaylıkları içine gömülmüş gibi görünmektedir. Kızıl Kilise, Süryani Kilisesi, Yakubi Kilisesi gibi isimlerle de anılan kilise Anadolu’nun en eski mabetlerinden birisidir. M.S. 179 yılında yapılan kilise öncelikle putperestlerin putlarını saklamak için kullandıkları bir yerdi. Ardından Yakubi Hıristiyanlar burayı kiliseye çevirmişlerdir.
  •  Hazar Gölü: Tektonik bir göl olan Hazar Gölü, 22 km uzunluğa ve 6 km genişliğe sahiptir. Göl ve çevresi turistik olarak kullanılmaktadır.
  •  Hazarbaba Dağı: 2.347 metre yüksekliğe sahip olan Hazarbaba Dağı kayak merkezi ile her kış kayak severleri bölgeye misafir etmektedir.
  •  Harput Kalesi: Birçok rivayetle anılan Harput Kalesi rivayetlerinden birisi de kalenin harcında su yerine süt kullanılmış olmasıdır. Bunun için kaleye Süt Kalesi de denilmiştir.
  •  Golan Kaplıcaları: Sağlık turizmi açısından oldukça popüler olan kaplıcalardan birisi de Golan Kaplıcalarıdır. Karakoçan ilçesinde bulunan kaplıcanın şifalı sularının romatizma, nevrit, kırık çıkık, kadın hastalıkları ve cilt hastalıkları tedavisine iyi geldiği bilinmektedir. Kaplıca Peri Çayının yanında bulunmaktadır. Şifalı olmasının yanı sıra çok da güzel bir doğal manzaraya sahiptir.
  •  Buzluk Mağarası: Elazığ’ın mutlaka görülmesi gereken doğa harikalarından birisi de Buzluk Mağarası’dır. Mağara, doğal yapısı korunarak 1990 yılında iniş basamakları ve aydınlatma yapılarak turizme açılmıştır. Mağaranın yer altı hava akımı olduğu için kışları sıcak yazları ise serindir. Hatta yaz aylarında mağarada buzlar oluşur.
  •  Mansur Baba Türbesi: Mansur Baba Türbesi rivayetlerle anılan türbelerden birisidir. Söylentiye göre Şahende adında bir kadının gördüğü bir rüya üzerine bir kazı yapılır. Yapılan kazıda büyük bir lahit bulunur. Lahitin içinde bir erkek, bir kadın ve iki çocuk mezarı bulunmuş. Erkeğin mezarı açıldığında cesedin çürümemiş olduğu görülür ve durum Şeyhülislama bildirilir. Şeyhülislamın cevabı üzerine hemen kazının üzerine bir türbe yapılır ve türbeye Mansur Baba Türbesi adı verilir.

Carflleet İle Elazığ’da Konforlu Ulaşım

Uygun fiyatlı Elazığ araç kiralama hizmeti veren Carfleet Elazığ araç kiralama ile seyahatinizi en konforlu şekilde gerçekleştirmeniz için yanınızdayız. 0850 840 8 444 numaralı Elazığ Havalimanı araç kiralama ofisimizi arayarak rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Son model araçlarımız ve vale hizmetimizle Elazığ’da istediğiniz lokasyondan araçları teslim alabilirsiniz.


Elazığ Havalimanı için en çok tercih edilen Kiralık Araçlar

1 - Tedarikçimizin alış lokasyonu uygun değil. Alış lokasyonunu değiştirip tekrar deneyebilirsiniz!

İphone ve Android cihazlar için uygun ÜCRETSİZ uygulamamızı indirin.